Vozík pro delší trasy I v náročnějším terénu

     Po narození Janičky a plánování dovolených jsme došli k závěru, že by nám mohla Quinnie pomoci nejen tahat bagáž, ale I Janičku a vznikl nápad na lehký vozík, který by se dal dočasně použít I jako kočárek pro Janičku. A až povyroste, tak by sloužil na přepravu nákladu naší smečky na výletech. A vzhledem k pohybu v terénu jsem se rozhodl jej vybavit co největšími a nejlehšími koly (20" drátěný výplet), co nejlehší konstrukcí (tenkostěnné trubky, potah nepromokavou pevnou tkaninou), konstrukcí s co nejmenší pravděpodobností zachycení o překážku v terénu (což je velmi nepříjemné pro tažného psa) a možností jej osadit sedačkou pro dítě a dle možností jej doplnit třetím kolečkem a změnit na kočárek. Vozík jsme otestovali v roce 2007 v Krkonoších s naší skoro tříletou dcerou k téměř plné spokojenosti - pouze se projevily slabé úchyty kol, které budu ještě doplňovat zpevňující vzpěrou.

   Fotodokumentace k vozíku (průběh stavby, hotový vozík a záběry z provozu)

  Materiál na vozík je kompletně řešen z běžně dostupného materiálu. Pro maximální odlehčení jsem chtěl použít CrMn trubky (na rámy jízdních kol), podařilo se mi I pár metrů sehnat, ale nakonec jsem zjistil, že váží skoro stejně jako výhodnější běžné trubky s průměrem 16 mm a tloušťkou 2 mm nebo s průměrem 20 mm a stěnou 1,5 mm, které jsem použil na hlavní boční ohýbané díly. CrMn trubky jsem použil pouze na příčné trubky, ale asi jen pro to, že už jsem je měl koupené. Trubky 20 mm s tloušťkou 1,5 mm lze koupit téměř v každém obchodu s hutním materiálem, dají se i opatrně ve svěráku ohnout.

  Kostra vozíku je řešena s ohledem na použitou sedačku z kočárku (hlavní rozměry jsou určeny tak, aby sedačka šla těsně nasunout na kostru vozíku). Sedačka je nasunuta do čtyřech plechů přivařených na kostře a zajištěná přední sklopnou opěrkou na nohy (vše je vidět na fotografiích). Po odejmutí sedačky je vozík normálně použitelný na převoz zavazadel. Boky vozíku jsou ohnuty ve svěráku a vše je kompletně svařeno CO2 svářečkou. Na výrobu vozíku stačí ruční el. vrtačka, pilka a pilník. Podobně jako sedačka kočárku jsou upevněny I kola - toto se ukázalo jako nedostatečné. Při průjezdu horším terénem se kola vyhnou. Proto je nutné držák kola protáhnout a upevnit k horní části boku vozíku (pro zájemce mohu přesněji popsat). Kola jsou obyčejná 20" přední kola z dětského jízdního kola (z kol s bazaru za pár korun). jedna strana osičky je zkrácena na minimum, za druhou je kolo upevněno - je vhodné upevnění zajistit, kola se nají tendenci v terénu občas povolit.

Svařený rám vozíku je potažený pevnou nepromokavou tkaninou Kortexin 600 (lze ji bez problémů objednat potřebné množství vybrané barvy na http://www.kinetic.cz/material_kortexin600.php ). Tato tkanina se používá např. pro výrobu batohů a je poměrně pevná. Tkaninou je kostra normálně pošitá silnější nití a a v rozích jsem si pomohl ševcovskými nýty.

Držák pro oje se také může vyřešit různým způsobem. Já jsem zvolil jednoduché řešení tak, abych mohl oje snadno sundat (trubka  20x1,5, do které se trubka oje zasune a zajistí šroubem M8). Oje jsou ještě v polovině spojené (aby zabraly méně místa při transportu vozíku nebo jeho parkování). Spojení je realizované opět velmi jednoduše - trubka je přeříznutá, do jedné strany je zasunutá závitová tyč (10) a přivařená, na konec druhé trubky je opatrně navařena matice M12. Na konci oje je naražena a zafixována (šroubem, vhodným lepidlem apod.) upravená karabina (9) pro snadné připnutí na postroj psa. Oje jsou stejné, jako pro menší vozík - jejich popis zde (pozice 6 až 11).

Další detaily konstrukce jsou zřejmé (doufám) z fotografií.  

Celá konstrukce je řešená tak, že nevyžaduje žádné přesné obrábění, složitější postupy ani nářadí. Úmyslně jsem volil řešení tak, aby veškerý materiál bylo možné běžně koupit a jednoduše zpracovat. Veškerý materiál na stavbu vozíku není dražší než asi 700 Kč (železo cca 300 Kč, nové pláště na bazarová kola 20" 200 Kč, potahová látka a ostatní drobnější cca 200 Kč). Na stavbu stačí vrtačka a svářečka, ostatní lze opracovat ručně. Celá realizace vozíku mohla odhadem zabrat cca 10 hodin práce nepříliš šikovného kutila :-). Hmotnost celého vozíku je cca 9 kg (bez sedačky z kočárku). S použitou sedačkou váží vozík cca 14 kg. Dospělý berňák zvládá tento vozík i v horším terénu, pouze s minimální pomocí v nejhorších úsecích (např. z Rokytnice na Dvoračky). Spíše je potřeba pomoci brzdit při cestách z kopce. výšku vozíku a upevnění sedačky pro dítě jsem volil tak, aby se pod sedačku vešly 1,5 l PET lahve, pláštěnky a další vybavení. Také jsme vozík doplnili vyjímatelným držadlem ze starého kočárku (je užitečný i při brzdění) a doplnili jsme dopředu třetí kolečko, které se namontuje místo ojí, čímž vznikne velmi jednoduše kočárek s velmi dobrou manévrovatelností a snadným pohybem (a mohu srovnávat, protože jsme s normálními kočárky, i když s nafukovacími koly, procestovaly několikery hory v ČR). Těžiště je posazeno tak, aby vozík lehce táhl dopředu.

Budete-li mít ke konstrukci nebo provozu dotazy, ptejte se, co vím, rád odpovím.  
Přejeme hodně úspěšných kilometrů s vozíkem.

JK