Národní výstava psů v Brně

 

     22.9.  jsme se už s menším nadšením zúčastnili další výstavy, NVP v Brně . Ája skončila s výsledkem "velmi dobrá". Ale na pátém, posledním místě.. První slovo rozhodčího bylo "přibrat". Rozhodčí v podstatě vše chválil (pohyb, srst, zuby), v podstatě vše v pořádku, pouze je štíhlá a menší - cituji z hodnocení - "jemná kostra, jemná hlava". Opět velikost a mohutnost (často vzhledem k nedostatku pohybu spíše tloušťka) hraje prim. Jinak k hodnocení rozhodčího (p. Otakar Vondrouš) nemám připomínek. Soukromě mám pocit, že hodnotil jednotlivé psy objektivně.. Vše je otázka, na co klade rozhodčí důraz a co hodnotí okrajově (a co je samozřejmě schopen v kruhu posoudit).

     Odborníci radí nepřekrmovat, spíše držet štíhlejší (zejména kvůli kloubům), začít zatěžovat až po jednom roce života. Odborné články kladou důraz na povahu (často jako nejpodstatnější rys u BSP), korektnost barev. V reálném životě  ale je vše jaksi jinak. Povaha nemá téměř žádný vliv na hodnocení (na výstavách letos jsem viděl úspěšné BSP, které majitelé doslova vlekli s ocasem mezi nohama po kruhu, nebo naopak se s nima prali - o prohlížení zubů nemluvě).

     Kdo chce mít šampióna, nemusí zas až moc koukat po korektnosti barvy, na povahu téměř vůbec, hlavně mohutnost, velikost, srst. Což je dost opačně než naše soukromé priority. Ma jsme chtěli věrného psího kamaráda, vhodného k dětem a ostatnímu zvířectvu doma (plemeno jsme s manželkou vybírali především podle povahy) a to nám Ája splnila a plní na 100%.

JK

 
troška rozcvičení na dálničním odpočívadle (nojo, ale jak slezeme...)


 čekání v kruhu


 běhání v kruhu


Vítězná čtveřice 

V1, CAJC
BLACKIE SANTY BAZALTIN 

V2
CAIRA CZECH REA 

V3
CITA CAVRIANI  

VD4
BETTY Z BŘEZOVÉ STUDYNKY 

 


 
Ještě  jednou z jiné strany