Mezinárodní výstava psů v Mladé Boleslavi

 

     8.9.  jsme se plni nadšení zúčastnili další výstavy, MVP v Mladé Boleslavi. Účast byla po všech výborných hodnoceních z výstav minulých, slov veterinářů, cvičitelů z cvičáku, slov typu "nádherná fena", "výborně chodí", "hezká hlava", "povahově výborná", atd... ovšem studenou sprchou a vrátila nás zpět do reality. Ája dostala hodnocení pouze dobrá. Je právo rozhodčího udělit hodnocení, je povinnost majitele je přijmout, ale neodpustím si malý komentář.

     Celé hodnocení berňáků bylo již od začátku komentováno většinou čekajících spíše s úsměvem, až úšklebky. Nevěnovali jsme tomu pozornost, ale zpětně mi dochází , že na tom asi něco bylo. Rozhodčí, starší pán dost silné postavy se vzorně upnutou kravatou působil ve vedru, které ten den bylo, spíš soucitně a jeho vzhled odpovídal i jeho stylu. Možná hodinu v našem kruhu posuzoval naši "skupinu" (10 fen), střídavě seděl na židli, občas vstal a mírně sehnutý kontroloval z dálky zuby jednotlivých berňaček. Když už jsme byli všichni pečení (a zejména stojící v kruhu, kam jsme alespoň psům dávali misky s vodou),tak rozhodčí postavil majitele s fenami do řady, chvilku si je z dálky prohlížel a začal "sázet" hodnocení. Obdivuji jej, jak v tom okamžiku, po skoro třech hodinách na parném slunci mohl mít v hlavě podrobné hodnocení jednotlivých fen (a vědět která je která !) tak, aby mohl teď vynést "soud".
     Někteří nezúčastnění diváci (kteří měli víc času v klidu prohlížet všechny feny) konstatovali, že výsledně třídil podle velikosti. Nejmenší feny "vyhnal" hned (včetně Áji, která nepatří mezi mohutné) a další  postupně dál. Nedokáži to posoudit, ale říkalo to poměrně dost lidí aby na tom bylo něco pravdy.
     Ani zkušení vystavovatelé (kteří se nahlas "projevili") nebyli schopni odhadnout, na co vlastně rozhodčí kladl důraz a co přehlížel.

     I toto patří k vystavování a je potřeba si neustále připomínat, že tak, jako je každý pes jiný, je jiný i každý rozhodčí. A tak, jako nejsou všichni rozhodčí "šampióni", tak ani všichni psi nemohou být šampióni.

JK

 
čekání v kruhu 


horko... 


rozhodčí raději seděl :-)

(Omlouvám se za horší kvalitu snímků. Podepsala se na nich nutnost skenování z klasických fotografií, nevhodně ostré slunce, nešikovná orientace kruhu, moje nešikovnost a rozladěnost z průběhu výstavy. )