Výcvikový víkend 7.-11.5.2003, Ranč Na kamenci

Fotogalerie z víkendu. 

     Vedle objíždění výstav se Áji panička rozhodla zkusit s Ájou i trošku výcviku a 7.5. jsme vyrazili na výcvikový víkend pořádaný Jarkou a Markétou Sojkovými v rekreačním středisku Ranč Na kamenci. Zároveň to byla možnost, jak Áju trošku v klidu přivyknout na vozík. Celkové dojmy z tohoto prodlouženého víkendu jsou pozitivní. Poprvé jsme si trošku intenzivněji s Ájou vyzkoušeli prvky základního výcviku, včetně obran - i když ty Áje moc neříkají. Zároveň si Ája na konci víkendu vyzkoušela složení zkoušky ZOP, což se jí úspěšně podařilo s výsledkem "velmi dobře" a ziskem 83 bodů.

Víkend byl příjemný, počasí celkem dobré, jídlo vynikající, ubytování výborné, zázemí dobré, pivo vychlazené.
Výcvik probíhal s několika zkušenými cvičiteli a pomáhal
Pavel Pečenka, který byl nakonec nejaktivnější a se psy strávil asi nejvíce času ze všech, včetně. např. nácviku obran a přípravě na výstavy (pohyb v kruhu, prohlížení psa, měření - bonitace atd...).
Abych jen nechválil, tak připomínku bych měl ke stavu travnatých ploch. V době jarního vrcholu klíšťat bych předpokládal všude, kde se psi budou pohybovat, posekanou trávu. Jedinou "kaňkou" pro nás byly reakce na to, že Ája ještě hárala. Nakonec jsme byli při tréninku vykázáni z plochy cvičiště a i zkoušky jsme absolvovali na druhém konci louky, ve vysoké trávě (i přes oštření jsme klíšťata z Áji sundavali po desítkách !!!).
Nechápu, jak může probíhat pracovní výcvik psů s tím, že je pro ně háravá fena taková katastrofa. Když se při výcviku nějaký pes vzdálil, tak to cvičitelka komentovala slovy "nojo, zase ty háravky". Jestli před několika hodinami se pohybující háravá fena na ploše tak totálně vykolejí psa, že ho panička honí pro louce, tak jak se pak může mluvit o výcviku ? Jaká je v reálním životě větší pravděpodobnost - že bude pracovní pes šlapat po PET lahvích, eternitu, nebo že potká háravou fenu (nebo její stopu 16 hodin starou ??). Prostou matematikou si lze velmi zjednodušeně odvodit, že skoro každá šestá dospělá fena na této zemi právě hárá !
Tato "kaňka" dost snížila v mých (laických) očích oficiální výcvik.
To samozřejmě neznamená, že bych byl odpůrcem výcviku. Naopak, základní výcvik (klidně bez zkoušek) bych doporučil každému majiteli mladého psa. Cvičené prvky přivolání, odložení, poslušnost na vodítku i bez vodítka (k noze, sedni, lehni), přenesení psa s pomocí cizí osoby apod. je velmi užitečné i v civilním životě a může to být i životně důležité pro psa, zejména v současném rušném provozu.

Takže shrnuto, podtrženo, už se těšíme se na letní výcvikový tábor